
- Fakulta
- Fakulta technologická
- Název
- Potravinářské biotechnologie a aplikovaná mikrobiologie | N0721A210006
- Forma
- Prezenční
- Typ
- Navazující
- Jazyk
- Čeština
- Udělovaný titul
- Ing.
- Délka studia
- 2 roky
Vzdělávací cíle
Magisterský studijní program si klade za cíl připravovat schopné odborníky pro technologické, řídicí a kontrolní funkce v průmyslových podnicích zaměřených na výrobu kultur mikroorganizmů, doplňků stravy a biosyntézu jejich složek, enzymatických přípravků do potravinářského průmyslu a na další obory, kde se aplikuje biotechnologický přístup zejména v podobě využití mikroorganizmů, enzymů a obecně metabolitů prokaryotických a eukaryotických buněk. Je koncipován tak, aby jeho absolventi byli rovněž specialisty pro práci ve výzkumných, vývojových a obchodních organizacích, školství nebo státní správě.
Návaznost na další studijní programy
Tento studijní program navazuje na bakalářský studijní program Technologie a hodnocení potravin, především na specializaci Potravinářské biotechnologie a aplikovaná mikrobiologie. Na předkládaný studijní program by pak navazoval doktorský studijní program Chemie, technologie a analýza potravin.
Požadavky na přijetí
Podmínky pro přijetí ke studiu jsou stanoveny Směrnicí děkana k přijímacímu řízení, která je každoročně vydávána jako vnitřní norma na Fakultě technologické. V této směrnici jsou konkretizovány požadavky pro přijetí v daném akademickém roce a je zveřejňována na úřední desce FT (https://ft.utb.cz/o-fakulte/uredni-deska/vnitrni-normy-a-predpisy/smernice-dekana/). Základní podmínkou pro přijetí do navazujícího magisterského studijního programu je absolvování bakalářského stupně studia v oblasti potravinářských technologií, biotechnologií nebo obdobně zaměřeného studijního programu.
Další informace o přijímacím řízení fakulty
Profil absolventa
Absolventi jsou odborně vychováni pro řídicí technologické a kontrolní pozice v biotechnologických a potravinářských podnicích a dalších oborech, kde se aplikují živé organizmy nebo jejich metabolity. Mají teoretické a praktické vědomosti o podstatě mikrobiologických a biotechnologických procesů. Ovládají techniky kultivace organizmů a přípravy biotechnologicky významných látek a jsou tak schopni vhodně využívat mikrobiální kultury v biotechnologiích a mají rovněž znalosti z biotechnologické produkce potravinářských přídatných látek, enzymatických preparátů a také biosyntézy jednotlivých komponent doplňků stravy. Absolventi mají rovněž znalosti z oblasti kvality, hygieny a řízení zdravotní nezávadnosti potravin a produktů biotechnologií, jsou schopni aplikovat postupy správné výrobní a hygienické praxe v jednotlivých biotechnologických provozech a/nebo provozech potravinového řetězce.
Předpoklad uplatnitelnosti
Absolventi se uplatní na pozicích spojených s plánováním, realizací a řízením výroby v podnicích zaměřených na potravinářské a další biotechnologie. Praktické uplatnění mohou nalézt především jako technologové nebo vedoucí výroby v potravinářských podnicích zaměřených na biotechnologické procesy (např. pivovary, vinařství, producenti čistých potravinářských kultur, mlékárenské podniky a další). Další uplatnění mohou nalézt v laboratořích, v zemědělství, ve výrobě krmiv, nebo ve farmaceutickém průmyslu. Uplatnění mohou rovněž nalézt v dozorových orgánech zabývajících se dodržováním a naplňováním právních předpisů v oblasti biotechnologií a potravinářství. Mohou se také uplatnit v certifikačních orgánech certifikujících systémy managementu bezpečnosti potravin, resp. biotechnologických produktů, případně v organizacích vykonávajících konzultační a poradenskou činnost. Dále se mohou rovněž uplatnit ve výzkumných a vývojových institucích.