Na této stránce jsme pro vás připravili odpovědi na nejčastější dotazy, se kterými se obracíte na studijní oddělení našich fakult. Nenašli jste odpověď na svoji otázku a potřebujete pomoci? Ozvěte se nám! Přehled těch nejdůležitějších e-mailů, telefonů a webů najdete v sekci Kontakty.
Kdy si můžu podat přihlášku?
Obecně platí, že na některé umělecké programy Fakulty multimediálních komunikací si můžete podat přihlášku už v září se začátkem školního neboli akademického roku. Deadline pro jejich podání pak bývá koncem listopadu. Do bakalářských a magisterských programů všech ostatních fakult startuje přihlašování obvykle začátkem nového roku. Podrobné informace k přijímačkám najdete na stránkách fakult v části Studium – Přijímací řízení a ve směrnicích fakult k přijímacímu řízení.Co budu potřebovat k vyplnění přihlášky?
Kromě osobních údajů, které buď znáte, nebo najdete na občance, musíte v e-přihlášce vyplnit i IZO střední školy a číslo oboru. Tyto údaje lze nalézt na vysvědčení ze střední školy. K některým přihláškám mohou fakulty požadovat i zadání známek z předchozího studia, nebo přiložení lékařského posudku o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání.Kde najdu přehled všech studijních programů?
Kompletní přehled programů UTB ve Zlíně najdete ve vyhledávači na univerzitním webu nebo v aplikaci Studuj UTB. V elektronické přihlášce jsou vždy zobrazeny jen česky vyučované programy, u kterých už bylo spuštěno přijímací řízení. Ke studiu programů vyučovaných v angličtině se můžete hlásit na stránkách apply.utb.cz.Platí se na UTB školné?
Studium v češtině a ve slovenštině je na UTB zdarma. Domácí i zahraniční studenti zapsaní do česky vyučovaných studijních programů tak školné neplatí. Školné se platí pouze při studiu anglicky vyučovaných studijních programů. Přehled anglických studijních programů i výši poplatků najdete na webu apply.utb.cz.Jak je to s poplatky za delší studium?
Poplatek za delší dobu studia je povinen hradit student, který studuje v bakalářském nebo v magisterském studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok. Takže u bakalářského studia to nastane, pokud studujete déle než 3 + 1 rok a u magisterského studia je to 2 + 1 rok. V případě předchozího neúspěšného studia se délka tohoto studia započítává do aktuálního studia jako již doba odstudovaná. Pokud své vysokoškolské studium úspěšně ukončíte státní závěrečnou zkouškou, všechna předchozí neúspěšná studia se tímto „vyruší“ a již se do délky dalšího studia nezapočítávají. Výše poplatku se stanovuje na každý akademický rok Směrnicí rektora. Poplatek za překročení standardní délky studia nesouvisí s dosažením věku 26 let.Jaký je poplatek za podání e-přihlášky?
Poplatek za podání e-přihlášky se liší v závislosti na zvolené fakultě a administrativní náročnosti přijímací zkoušky. Výši poplatku najdete vždy na stránkách fakulty, na kterou se hlásíte, v části Studium – Přijímací řízení. V akademickém roce 2021/2022 byla výše poplatku v rozmezí od 430 do 870Kč.Lze přizpůsobit přijímačky uchazečům se specifickými potřebami?
Ano. Pokud jste uchazečem se speciálními vzdělávacími potřebami a máte zájem o jejich zohlednění v průběhu přijímacího řízení, vyplňte prosím pole Zohlednění specifických potřeb v části Osobní údaje a dále postupujte podle návodu, který najdete na stránkách Centra pro studenty se specifickými potřebami. V případě přijímacích zkoušek organizovaných Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně budete kontaktováni odbornými pracovníky a je nutné vyplnit dokument Žádost o úpravu přijímacího řízení uchazeče se specifickými potřebami o studium na UTB.Jak probíhá výuka v kombinované formě studia?
V kombinované formě studia probíhá výuka formou kombinace klasické přímé prezenční výuky a samostudia. Výuka se uskutečňuje zpravidla 1x za 14 dnů v pátek celý den a v sobotu celý den.Za jak dlouho mě vyloučíte ze studia, když nebudu plnit své studijní povinnosti?
Kontrola splnění studijních povinností probíhá po skončení akademického roku, tj. po 31. 8. V průběhu akademického roku však může děkan kdykoliv provést kontrolu docházky studentů ve výuce s kontrolovanou účastí a při opakované neomluvené absenci může studentům studium ukončit.Zvolil/a jsem si omylem přihlášku na jiný obor či jinou formu studia, co mám dělat?
Pokud e-přihláška ještě nebyla přijata studijní referentkou, můžete špatně zvolenou přihlášku odstranit a podat si novou. Pokud jste už u původní přihlášky uhradil/a administrativní poplatek, kontaktujte studijní referentku na e-mailu studium@ft.utb.cz.Lze uznat zápočty a zkoušky absolvované na jiné vysoké škole?
V rámci přijímacího řízení si můžete požádat o uznání zápočtů a zkoušek absolvovaných na jiné vysoké škole, na základě kterého můžete být (v případě přijetí ke studiu) dle počtu kreditů uznaných předmětů zařazen/a do vyššího ročníku. Uznávají se všechna hodnocení u předmětů, jejichž datum úspěšného vykonání není starší než 5 let a obsah výuky předmětu a způsob zakončení odpovídá minimálně obsahu výuky a způsobu zakončení předmětu v aktuálním studijním programu. Uznat nelze předmět, který byl absolvován na nižším stupni studia. Uznání předmětů posuzuje garant programu. Součástí žádosti (stačí volně napsaná žádost o uznání zápočtů a zkoušek) je výpis známek absolvovaných předmětů potvrzený studijním oddělením příslušné fakulty v češtině a angličtině a anotace absolvovaných předmětů v češtině. Vše je nutné zaslat po podání e-přihlášky, popř. přinést s sebou na zápis ke studiu.Jak je to s poplatky za delší studium?
Poplatek za delší dobu studia je povinen hradit student, který studuje v bakalářském nebo v magisterském studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok. Takže u bakalářského studia to nastane, pokud studujete déle než 3 + 1 rok a u magisterského studia je to 2 + 1 rok. V případě předchozího neúspěšného studia se délka tohoto studia započítává do aktuálního studia jako již doba odstudovaná. Pokud své vysokoškolské studium úspěšně ukončíte státní závěrečnou zkouškou, všechna předchozí neúspěšná studia se tímto „vyruší“ a již se do délky dalšího studia nezapočítávají. Výše poplatku se stanovuje na každý akademický rok Směrnicí rektora. Poplatek za překročení standardní délky studia nesouvisí s dosažením věku 26-ti let.Jak je to s požadavky na maturitu a ukončení střední školy?
Pro přijetí do bakalářských studijních programů na FaME stačí ukončené středoškolské vzdělání. FaME nepožaduje ústní maturitu z češtiny či cizího jazyka ani žádného jiného konkrétního předmětu.Kdy a jak se dozvím výsledek?
Uchazeči, kteří vyhověli podmínkám přijímacího řízení, obdrží e-mailem, který uvedli v přihlášce, informaci o tom, že jsou navrženi k přijetí, a zároveň budou pozváni k zápisu. Tam také přinesou úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení. Uchazeči do magisterského studia pak kopii vysokoškolského diplomu. Uchazeči, kteří nevyhoví podmínkám přijímacího řízení, obdrží dopis do vlastních rukou s informací o nepřijetí ke studiu. Mají pak 30denní lhůtu na odvolání.Kdy se můžu zapsat ke studiu?
Termíny zápisů obdrží uchazeči společně s návrhem na přijetí na e-mailovou adresu uvedenou v přihlášce. Na základě ověřené plné moci může být proveden zápis ke studiu i třetí osobou.Brzy budu absolventem střední umělecké školy. Kdy si mohu podat přihlášku ke studiu a kde najdu informace o tom, jak by mělo vypadat a z čeho by se mělo skládat portfolio?
V případě, že máte zájem o studium v bakalářských programech Multimédia a design, Teorie a praxe animované tvorby nebo Teorie a praxe audiovizuální tvorby, je termín pro podání přihlášek ke studiu do 30. 11. 2021. Materiály k talentové zkoušce uchazeči odevzdávají až v lednu 2022, kdy proběhne přijímací řízení. Podmínky přijímacího řízení se řídí směrnicemi děkana SD2021.13, SD2021.14 a SD2021.15, které najdete na stránce Směrnice děkana na webu fakulty. Přijímací řízení je dvoukolové. V prvním kole vás čeká talentová zkouška, ke které přinesete vypracované domácí práce dle zadání uvedeného v příslušné směrnici děkana. Zkušební komise zhodnotí odevzdané práce a rozhodne, kteří uchazeči postoupí do 2. kola přijímací zkoušky. Druhé kolo se pak skládá z písemné, tvůrčí a ústní zkoušky. Informace o obsahu a termínech přijímacích zkoušek najdete v uvedených směrnicích.Nabízíte uchazečům o studium na Fakultě multimediálních komunikací možnost osobní konzultace týkající se přijímacích zkoušek?
Informace k individuálním konzultacím k přípravě na přijímací řízení do bakalářských studijních programů jsou zveřejněny stránce Individuální konzultace na webu fakulty. Vždy prosím použijte kontaktní e-mail, který je u jednotlivých ateliérů uveden, a domluvte se na postupu konzultace.Na kolik uměleckých oborů si můžu podat přihlášku?
Na výtvarné a filmové programy (Multimédia a design, Teorie a praxe audiovizuální tvorby a Teorie a praxe animované tvorby) s termínem podání přihlášky do 30. 11. 2021 si lze podat pouze jednu přihlášku ke studiu na studijní program! Zvažte prosím, o který studijní program nebo specializaci máte větší zájem a poté si podejte přihlášku.Je podmínkou přijetí ke studiu programu Marketingová komunikace doložení dvouleté praxe v oboru?
Doložení dvouleté praxe v oboru se týká pouze kombinované (dálkové) formy studia programu Marketingová komunikace. Praxí v oboru se rozumí činnost v oboru marketingových komunikací vykonávaná zejména v reklamních a PR agenturách, v marketingových útvarech firem a organizací, v redakcích novin a časopisů, či v dalších médiích. Potvrzení o praxi uchazeči dokládají formou písemného potvrzení od zaměstnavatele, u osob samostatně výdělečně činných a v ostatních případech je možno zaslat kopii živnostenského oprávnění a čestné prohlášení o dosažené praxi.Jaký je minimální percentil SCIO testů, aby mi byla přijímací zkouška na program Marketingová komunikace prominuta?
Fakulta multimediálních komunikací nepracuje se SCIO testy a přijímací zkouška se nepromíjí. Každý uchazeč musí projít řádným přijímacím řízením.Jak probíhá výuka v kombinované formě studia?
Výuka neboli konzultace v kombinované formě studia probíhají cca 5krát za semestr a to vždy v pátek a v sobotu. Přítomnost na konzultacích je vyžadována.Budu mít při kombinovaném studiu status studenta?
Ano. Jen některé výhody studenta (např. slevy ISIC) se vážou pouze k prezenční formě studia.Přijímací řízení na vaši univerzitu už proběhlo. Je možné přestoupit z jiné vysoké školy na UTB i v průběhu akademického roku, nebo musím počkat a podat si přihlášku až na další ročník?
Tzv. „přestupy“ mezi vysokými školami již neexistují. Uchazeč může být ke studiu přijat pouze na základě řádného přijímacího řízení pro akademický rok, ve kterém si podal přihlášku ke studiu a vykonal přijímací zkoušku.Lze uznat předměty absolvované na jiné vysoké škole, například matematiku?
V případě, že uchazeč absolvoval část svého studia ve shodném nebo podobném studijním programu a oboru na jiné fakultě nebo vysoké škole, může si podat žádost o uznání předmětů. Musí být splněna podmínka hodnocení předmětů (max. po hodnocení C – dobře) a stáří absolvovaného předmětu může být nejvýše pět let. Poté pedagog vyhodnotí, zda lze předmět uznat nebo ne. Matematika se na Fakultě multimediálních komunikací nevyučuje.Požadujete zaslání tištěné verze elektronické přihlášky spolu s potvrzením o platbě a životopisem?
V termínu do 30. 11. 2021 si podáváte pouze elektronickou přihlášku ke studiu a uhradíte poplatek za přijímací řízení. Nic jiného poštou již nezasíláte.Jaké máte zkušenosti s adaptací slovenských studentů na prostředí fakulty?
Na fakultě máme mnoho studentů ze Slovenska a není zde sebemenší problém se studiem. Studenti smí psát práce ve svém rodném jazyce a máme zde i slovensky hovořící pedagogy.Vyžadujete certifikát potvrzující znalost českého jazyka pro studium česky vyučovaných programů?
Doložení jazykového certifikátu nepožadujeme. V rámci přijímacího řízení na Fakultu multimediálních komunikací se skládají přijímací zkoušky. Znalost českého jazyka tak prokážete až u přijímaček. Uchazeči ze Slovenska mohou při přijímačkách i studiu používat svůj rodný jazyk.Do kdy mám dodat nostrifikační doložku?
Nostrifikaci vašeho získaného středoškolského vzdělání budete v případě přijetí ke studiu dokládat až u zápisu ke studiu. Pokud máte zájem, můžete požádat o uznání středoškolského vzdělání i naši univerzitu. Toto uznání pak bude platné pro přijímací řízení na všech fakultách Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Více informací najdete na stránce Posouzení předchozího zahraničního vzdělání.Hlásím se k vám ze zahraničí, ale v e-mailu s platebními údaji, který mi přišel po podání přihlášky, není uveden IBAN pro zahraniční platby. Co mám dělat?
Prvotní volba pro úhradu poplatku za přijímací řízení je pro uchazeče ze zahraničí platební karta. Možnost platby kartou najdete v e-přihlášce. Po platbě kartou se částka ihned připíše na účet univerzity, uvidíte, že je poplatek přijat a neponesete žádné náklady spojené s platbou do zahraničí, jako při bankovním převodu. Pokud tuto možnost nemáte, níže jsou platební údaje. Současně je tato informace uvedena ve směrnicích děkana k přijímacímu řízení.- název banky: Komerční banka Zlín
- číslo účtu: 27-1925270277/0100
- variabilní symbol: 4903602990
- specifický symbol: (oborové číslo, které je přiděleno po vyplnění e-přihlášky)
- IBAN pro platbu ze zahraničí: CZ 7501000000 2719 2527 0277
- SWIFT: KOMBCZPPXXX